در میزگرد رو به فردا با حضور بروجردی و حسینیان مطرح شد:

بی‌بی‌سی فارسی در ستاد موسوی استودیو زده بود طرح حکمیت و توبه‌نامه‌نویسی‌ها توطئه است


علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و روح الله حسینیان رئیس کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراها در مجلس شورای اسلامی پنجشنبه شب در برنامه رو به فردا به بحث و تبادل نظر درباره دخالت بیگانگان در امور پس از انتخابات ریاست جمهوری پرداختند.


بروجردی در ابتدای این برنامه اظهار داشت: برنامه رو به فردا را به ویژه برنامه های اخیرش و پر بازتاب را دیده ام.


حسینیان نیز در اظهارنظری درباره این برنامه گفت: برنامه پرجاذبه ای تهیه کرده اید و نحله های فکری مختلف را می آورید تا سخن خود را بگویند؛ قضاوت با مردم فهیم و خوش فکر ایران است. حاشیه ای بر این مطلب دارم در مناظره ها باید ملاک هایی رعایت شود بهتر است اگر از ارگانی انتقاد می شود سازوکاری بگذارید تا حق دفاع داشته باشد.


حسینیان افزود: برای نمونه در مناظره ای گفته شد راه آهن شیراز- اصفهان فقط خاک ریخته شده و این خط آهن تعطیل است که این اظهار نظر خلاف واقع بود حق آن بود که با وزیر راه صحبت می کردید، مشخص است که قطار هفته ای یک بار بین اصفهان و شیراز تردد می کند.


این نماینده مجلس افزود:‌ یا در مورد بنده گفته شد که شورای نگهبان در انتخابات هشتم مجلس شورای اسلامی رد صلاحیتم کرده است از این اظهارات که خلاف واقع بود متعجب شدم حق بود که با شورای نگهبان تماس می گرفتید تا نظام زیر سوال غیر واقعی نرود.


در ادامه این برنامه تلفن هایی از مردم پخش شد که اظهار نظرهای مختلفی را درباره برنامه رو به فردا مطرح کردند از جمله این اظهار نظر ها درخواست برای افزایش زمان برنامه و همچنین توصیه به مجری برای رعایت بی طرفی و دعوت نکردن از کسانی که در چارچوب نظام سخن نمی گویند بود.


نخستین سوالی که مجری برنامه مطرح کرد مربوط به مسئله دخالت بیگانگان در اوضاع داخلی کشور و حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری و نسبت چهره های سیاسی با این دخالت ها بود.


بروجردی در این باره پاسخ داد باتوجه به سابقه طولانی دخالت بیگانگان در کشور حتی اگر به گذشته دور یعنی دوره قاجار باز نگردید می توان از دخالت آشکار آمریکا در کودتای 28 مرداد 1332 یاد کرد که مقامات این کشور به صورت رسمی آن را بعهده گرفتند.


این نماینده مجلس افزود: پس از پیروزی انقلاب، آمریکا و انگلیس با سابقه طولانی دخالت و چهره منفور خود، رژیم صهیونیستی و قدرتهای هم پیمان آمریکا نیز دخالت های بسیار آشکاری در امور ایران داشتند.


بروجردی افزود: سال گذشته در کنگره آمریکا که دموکرات های هم حزبی باراک اوباما در آن در اکثریت هستند بیش از 60 طرح را به تصویب رساندند که شامل 55 میلیون دلار برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران می شد.


مجری برنامه پرسید که این 55 میلیون دلار صرف چه مقاصدی می شود که رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پاسخ داد: علی الاصول این بودجه صرف امور اطلاعاتی و بخشی از آن صرف تلویزیون های ضد انقلاب یا تلویزیون هایی که آمریکا راه اندازی کرده است می شود از جمله این رسانه ها می توان به تلویزیون آزادی و رادیو فردا اشاره کرد.


وی افزود: بخشی از این بودجه نیز صرف توطئه یا پرداخت به عوامل خارج نشین آمریکا که معترف به این عاملیت هستند می شود. اصل این دخالت مهم است برخی به گونه ای سخن می گویند که دراین باره ابراز تردید می کنند.


این نماینده مجلس گفت: انگلیس از یک سال پیش از انتخابات، تلویزیون بی‎بی‎سی فارسی را راه اندازی کرد و به دنبال یافتن خبرنگار و عوامل برنامه سازی در داخل ایران بود و هدف سیاسی را از این اقدام دنبال می کرد، آمریکا نیز با تلویزیون فارسی این هدف را دنبال می کرد.


بروجردی بااشاره به اینکه تلویزیون های فارسی آمریکا و انگلیس پس از انتخابات به پخش 20 ساعت برنامه در روز اقدام می کردند افزود: برنامه ریزی برای‌ آشوب و ایجاد شبهه در اصل انتخابات از اهداف این برنامه ها بود که دخالت آشکار در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.بروجردی ادامه داد: هم نوایی در داخل نیز به وضوح دیده شد شعار مشخصی که تلویزیون بی‎بی‎سی یا آمریکا می داد در داخل تکرار می شد اولین شبهه انتخاباتی نیز از همین برنامه ها نشات گرفت.


مجری برنامه در ادامه پرسید ماهیت این شبکه ها که پول می گیرند و برنامه های جهت دار می سازند مشخص است اما ایراد اینکه چهره های داخلی با این شبکه ها مصاحبه کنند چیست؟


بروجردی پاسخ داد: به لحاظ تصمیمی که نظام در دهه اول انقلاب گرفت و فکر می کنم در زمان حسن حبیبی معاون اول رئیس جمهور به بخشنامه تبدیل شد منع مصاحبه با بی‎بی‎سی بود. با توجه به دشمنی انگلیس با جمهوری اسلامی دلیلی نداشت مسئولان به این رسانه که هدفش مشخص بود بها دهند.


مجری پرسید آیا این منع عرفی است یا قانونی که بروجردی تصریح کرد: این دستورالعمل است.


مجری در ادامه گفت: ‌آیا این منع فقط شامل حال مسئولان می شود یا برای مثال روزنامه نگاران منعی برای انجام مصاحبه با این شبکه ندارند. رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس پاسخ داد: مسئولان دولتی برای اعلام مواضع رسمی کشور از تریبون‌های مختلف برخور دارند و نیاز به رسانه‌های بیگانه ندارند. در سازمان ملل و دیگر مجامع بین المللی نیز می توانیم مواضع خود را اعلام کنیم.


بروجردی ادامه داد: علت جلوگیری از بها دادن به رسانه ای است که ضدیت او با کشورمان محرز است روزنامه نگار ما هم عرق ملی دارد و به احترام حفظ منافع ملی این مصاحبه را انجام نمی دهد.


مجری برنامه از حسینیان پرسید دو فرض درباره وقایع پس از انتخابات مطرح است یکی اینکه چهره های شاخص سیاسی کاملا آگاهانه با انگلیس در ارتباط بوده اند و بعضی نیز معتقدند که این تهمت به چهره های سیاسی است و آنها ناخواسته و ناآگاهانه به این مسیر کشیده شدند.


حسینیان در پاسخ به سوال مجری گفت:‌ ما تحلیل گر هستیم اینکه آیا واقعا سران فتنه و حلقه های بعدی آنها با سازمان های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس ارتباط داشتند یا خیر موضوعی است که نهادهای اطلاعاتی باید پاسخ بدهند ما مجموعه داده های مختلف را کنار هم می گذاریم و از آنها نتیجه گیری می کنیم.


این نماینده مجلس ادامه داد: ‌این نتیجه بستگی به استدلال ها و چگونگی چینش داده ها دارد وقتی به وقایع پیش و پس از انتخابات نگاهی گسترده داشته باشیم و عوامل داخلی و خارجی آن را بنگریم شاهد هماهنگی سازماندهی شده هستیم.


وی افزود: انگلیس، امریکا و اسرائیل به‌عنوان اینکه از ابتدای جمهوری اسلامی خواهان براندازی آن بودند این خواسته خود را هنوز انکار نمی کنند، نمی شود دخالت آنها را انکار کرد مگر اینکه کسی چشم خود را ببنند و خود را به کری بزند.


حسینیان گفت: بی‎بی‎سی پس از انتخابات مسئله ای را طرح می کند که هنوز مقامات آن را مطرح نکرده بودند این شبکه خبری گفت احمدی نژاد و موسوی هر دو ادعای پیروزی کرده اند همین خبر را صدای آمریکا، اسوشیتدپرس و همچنین بسیاری از سایت ها و روزنامه های آمریکایی، انگلیسی و اسرائیلی به‌عنوان شاه کلید فتنه پس از انتخابات به صورت سازماندهی شده بیان کردند و عناصر داخلی هم به همین شکل دنبال آنها رفتند.


این نماینده مجلس با اشاره به موضع گیری باراک اوباما رئیس جمهور امریکا و همچنین مقامات رژیم صهیونیستی گفت: پس از انتخابات، اوباما به طور رسمی اعلام کرد که باید از تظاهر کنندگان داخلی حمایت کنیم، مقامات اسرائیلی هم می گویند که نمی توان نسبت به معترضان ایرانی بی تفاوت بود دنیا باید از شورشیان ایران حمایت کند.


وی افزود: اخبار مهندسی شده، دقیق،‌ منضبط و منسجم در این باره منتشر شد و گفتمانی را تشکیل داد که در داخل هم تکرار می شد.


حسینیان با طرح این سوال که چرا تلویزیون بی‎بی‎سی فارسی راه اندازی شد، گفت:‌ نزدیک انتخابات این تلویزیون برای هدایت شورش های پس از انتخابات راه اندازی شد بحث تقلب را پیش از برگزاری انتخابات مطرح کرد.


این نماینده مجلس افزود: سردبیر این تلویزیون، رمضانی، معاون وزیر ارشاد دولت اصلاحات است. استودیو تلویزیون فارسی در ستاد موسوی تشکیل شده بود. هنگام پلمپ این ستاد کارگردان های بی‎بی‎سی را در آنجا دیدند که مشغول مصاحبه با معترضان بودند و دوربین شبکه خبری بی‎بی‎سی به طور مستقیم با این ستاد در ارتباط بود به طوری که لحظه ورود نیروهای انتظامی را به آن نشان داد.


حسینیان گفت: چگونه این داده ها را کنار هم بگذاریم و به این نتیجه نرسیم که هماهنگی با داخل و خارج وجود نداشته است.


وی تصریح کرد: ‌دولت موسوی بخشنامه ای داشت که بر مبنای آن هیچ مسئولی حق مصاحبه با رادیو بی‎بی‎سی را ندارد چطور می توان ظنین نشد که حالا در ستاد موسوی دوربین ارتباط مستقیم با بی‎بی‎سی برقرار می شود.


حسینیان افزود: اطلاعات فراوان را می توان کنار هم گذاشت، رفتن سید محمد خاتمی به انجمن سوروس قابل انکار نبود به طوری که گردانندگان این انجمن آن را تایید و اسناد مختلف نیز دال بر وقوع آن بودند.


وی با اشاره به اینکه جین شارپ پدر انقلاب های مخملی برای کمک به وقوع چنین انقلابی در ایران در مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز اعلام آمادگی کرده بود، گفت: وی به صراحت دو دستورالعمل را برای داخل ایران ارائه داد اول پوشیدن لباس سبز و دوم تکرار همان شعارهای اول انقلاب.


این نماینده مجلس گفت: داریوش همایون وزیر اسبق اطلاعات یک سال قبل گفته بود شعارهای الله اکبر بر پشت بام سرداده شود این اطلاعات که در هماهنگی با هم است یک حرف می زند. حسینیان با بیان اینکه این اتهام را مطرح نمی کند که ارتباط مستقیمی بین سران فتنه و بیگانگان وجود داشته است گفت: امام سخن آموزنده ای در این رابطه دارند و می فرمایند گاهی انسان خود متوجه نیست دشمن با چند واسطه او را هدایت می کند.


وی افزود: وقتی سردبیر یک روزنامه از جناح اصلاح طلب در لندن سرمقاله می نویسند و مقاله اش در این روزنامه به چاپ می رسد یا اینکه آقازاده ها لندن را به عنوان مقصد فرار بر می گزینند این سوال پیش می آید که چرا برای مثال این افراد به پاریس نمی روند و همینجا است که تحلیل گر به شک می افتد و موضوع اهمیت کنکاش می یابد.


مجری برنامه پیش از آنکه سوال خود را از بروجردی بپرسد نکته هایی را درباره اظهارات حسینیان مطرح کرد و گفت: چرا لفظ سران فتنه را درباره اشخاصی به کار بردید که سوابق روشنی داشتند. مقام معظم رهبری حتی دو سه هفته پس از انتخابات پرهیز می دادند که این افراد را خارج از نظام بدانید آیا با چنین موضعی شما و جریان هم فکر شما راه بازگشت را برای این چهره ها مسدود نمی‌کند. از آنجایی که نوبت سوال از بروجردی بود در این قسمت از برنامه نوبت سخن به حسینیان نرسید.


بروجردی گفت:‌ مرور هفت ماهه گذشته حتما حاوی نکات مهمی است که باید در همین گفتگو ها باز شود.


مجری برنامه با قطع سخن بروجردی وی را شخصی خواند که دیپلماتیک سخن می گوید و افزود: برنامه رو به فردا چنین مشی را برنمی تابد. بروجردی در پاسخ به این اظهارنظر گفت:‌ بسیار خوب در این برنامه از آغاز صحبت مبنا را بر آن گذاشتم که باید مقداری شفاف صحبت کرد اما هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.


رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: ‌از هفته اول حوادث به صورت تخصصی وارد گود شدیم و پیش از همه به نامزدهای انتخابات مراجعه کردیم زیرا آنچه رخ می داد از همان ابتدا دارای علائم خوبی نبود.


وی با اشاره به اینکه دخالت بیگانگان مشهود بود، افزود: ‌کشور آرام ما 30 سال است که جمهوری اسلامی را تجربه می کند و درختی نونهال نیست که با این بادها بلرزد.


این نماینده مجلس افزود: علامت سوال بسیاری مطرح است و هر انتخاباتی برنده و بازنده دارد اگر در هر انتخابات بازنده بگوید تقلب شده و هودارانش را به حضور در خیابان فرابخواند دچار مشکل و تنش می شویم.


وی به دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: در دور اول انتخابات آقای هاشمی ده میلیون رای داشت اگر هوارادان خود را به ریختن به خیابان دعوت می کرد، دچار مشکل می شدیم.


بروجردی تصریح کرد:‌ این تذکرها به شخص موسوی داده شد آقای ناطق نوری گفت با وی تماس تلفنی گرفته و با توجه به سابقه کاری خود به او هشدار و تذکر داده است که دعوت وی از هودارانش برای حضور در خیابان ها جامعه را دچار تنش و درگیری می کند و حتی ممکن است افرادی کشته شوند. این نقل قول کمتر در جایی گفته شده است و برای ثبت در تاریخ مطرح کردم. آقای موسوی این تذکر را قبول نکرد سوال این است که چرا.


بروجردی افزود: با عنایت به آنچه اتفاق افتاد و حوادث ناگواری هم بود، می توان گفت می شد از بروز این وقایع جلوگیری کرد زیرا پیش از آن 9 انتخابات ریاست جمهوری را پشت سر گذاشتیم که به صورت رقابتی برگزار شد.


وی یادآور شد:‌ خاتمی که به ریاست جمهوری رسید، پیش از آنکه به صورت رسمی نتیجه انتخابات اعلام شود، ناطق نوری برای وی پیام تبریک فرستاد که این بر مبنای یک بلوغ مبتنی بر شئونات سیاسی کشور بود.


در ادامه حسینیان گفت:‌ ما نباید در مسائل سیاسی و اجتماعی با محافظه کاری و اقدامات مصلحت جویانه و اینکه اصل اقدامات مصحلت جویانه باشد کارها و بحران ها را مثل آتش زیر خاکستر نگه داریم.


حسینیان ادامه داد: نمونه بسیاری از اقدامات جریان فتنه دارم که نمونه بارز آن در جریان 18 تیر پیش آمد و ان هم ریشه یابی نشد در این جریان معاونین وزارت کشور که این جریان آشوب گرانه را هدایت می کردند و واقعا چند روز برای جمهوری اسلامی بحران ایجاد کردند اقداماتشان ریشه یابی نشد افراد اصلی و سران فتنه شناسایی شدند اما دستگیر نشدند و با آنها برخورد نشد و عده ای که مسئولیت اطلاعاتی داشتندخودشان خواهان پیگیری و شناسایی هم نبودند ولی به هر حال برخی ها شناسایی شدند.


این نماینده مجلس گفت: همین جریان بحث خروج از نظام را مطرح کرد که در آن زمان تعدادی از مسئولین دولت استعفا دادند، مساله تحصن در مجلس پیش آمد که همانها هدایت کردند اگر اطلاعات و دستگیری ها را نگاه کنید همانهایی که جریان 18 تیر را راه اندازی کردند دستشان در این فتنه رو شده است عده ای از این افراد دستگیر شدند عده ای تحت تعقیب و عده ای نیز فرار کردند و در لندن زندگی می کنند و مسائل را از آنجا هدایت می کنند.


حسینیان ادامه داد: اجازه دهید و مردم هم باید بخواهند این قضه فتنه اخیر ریشه یابی شود. خدا می داند آروزی ما هم این است که همه زیر پرچم جمهوری اسلامی باشد و به مردم هم کمک کنند و به جای اینکه به بحث ها و مجادلات پر ضرر بپردازیم همه تلاش کنیم برای راهگشایی کار مردم و مشکلات مردم را حل کنیم.


حسینیان افزود: شما قطعا بدانید اگر این فتنه ریشه یابی نشود و سران فتنه، زنجیره های نزدیک به فتنه و زنجیره ها ی متصل که من نمی گوییم هم جاسوس هستند با هماهنگی رادیوهای بیگانه خود را هماهنگ می کردند و تظاهرات و شورش راه می اندازند دو هفته خسارتی را به این مردم وارد کردند آیا شما از طریق مردم مجاز هستید که راه آنها را برای بازگشت باز بگذارید.


مجری برنامه خطاب به حسینیان گفت: شما تکلیف خود را با این جریان مشخص کردید و معتقدید که این جریان قرار نیست توبه کنند و بازگشت داشته باشند. حسینیان ادامه داد: سران این جریان فتنه کردند عده ای را به کشتن دادند 10 نفر از اعضای بسیج به شهادت رسیدند که با محافظه کاری عده ای حتی مجلس ختم هم برای این شهدا گرفته نشد. یک ماه این ها در خیابان بساط راه انداختند و مردم را به شورش و آشوب دعوت کردند در حالی که مردم باید در آن خیابان ها به کاسبی می پرداختند.


این نماینده مجلس گفت: نظام قبل از انتخابات به جایی رسیده بود که اوباما نامه می نوشت و بدون پیش شرط خواهان مذاکره بود، سولانا گفت جمهوری اسلامی را باید به عنوان یک قدرت منطقه ای پذیرفت و همچنین برژنیسکی نیز خواهان به رسمیت شناختن ایران خصوصا در بحث هسته ای بود.


وی افزود: در انتخابات و وقایع بعد از آن جریان فتنه جمهوری اسلامی را تضعیف کردند که در این حین نیز اوباما خطاب به مردم پیغام می داد که ما با شما هستیم، تحریک می کردند که در مقابل نظام بایستید آیا تضعیف نظام بهای کمی بود که به نظام تحمیل کردند.


حسینیان تصریح کرد:‌ ما باید تفکیک قائل شویم بین مردمی که رای دادند و کسانی که فتنه کردند و الان طلبکارانه خواهان بازگشت هستند. بنده به عنوان یک انقلاب شناس و کسی که تجربه سی سال در این نظام دارد این بازگشت را به مصلحت نمی دانم.


مجری برنامه گفت: آقای حسینیان شما هیچ راه برگشتی قائل نیستید که در این هنگام آقای بروجردی منظور آقای حسینیان را حذف این جریان سیاسی ندانست و گفت بحث این نیست که در جامعه یک جریان سیاسی داشته باشیم بلکه مبنا قانون اساسی است که منشور وحدت است و ما آن را به‌عنوان مبنای اقدامات همه پذیرا هستیم.


بروجردی در ادامه سخنانش گفت:‌ بحث آقای حسینیان این است که افرادی که عامدا و عالما به نظام ضربه می زنند، کاری که انگلیس و آمریکا و دشمنان نظام مثل منافقین و سلطنت طلب‌ها انجام می دهند و ضربه به منافع نظام می زنند کسی که در این قالب می رود فارغ از هر نامی که داشته باشد او همان حرکتی را انجام می دهد که سنای آمریکا و دیگر دشمنان نظام انجام می دهد و ضربه به نظام می زند.


مجری برنامه خطاب به آقای بروجردی گفت: شما در مجلس بحثی درباره بازنگری در مورد رابطه ایران با انگلیس دارید آیا شما موافق این بازنگری هستید.


بروجردی افزود: مدت ها قبل از اینکه همکاران این طرح را مطرح کنند به عنوان قطع رابطه با انگلیس؛ ما این بحث را در کمیسیون امنیت ملی با وزیر امورخارجه، معاونین و برخی نهادهای مرتبط با سیاست خارجی داشتیم که باید بین یک کشور اروپایی که با ایران رابطه عادی دارد و در موقع بحران 12 میلیارد دلار خرید گاز قرارداد می بندد با یک کشوری که مدام توطئه می کند فرق باشد.


وی گفت: انگلیس پیشتاز تحریم های اروپا که فراتر از تحریم های سازمان ملل بود علیه ایران است و انگلیس اولین کشوری بود که اسم منافقین را از لیست تروریست ها خارج کرد و ما در اولین روز کاری مجلس بعد از تعطیلات این موضوع را بررسی می کنیم.


مجری برنامه گفت: فکر می کند که فقط به یک محکومیت برسد.


بروجردی گفت: محکومیت کار سخنگوی وزارت امور خارجه است ما کاری از جنس الزام دولت و توقف اجرای پروتکل الحاقی انجام خواهیم داد و البته خروجی چنین امری مبتنی بر رای نمایندگان مجلس خواهد بود.


مجری برنامه خطاب به آقای حسینیان گفت: ‌مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خودشان به ماجرای انتخابات اشاره داشتند و ایشان در فرمایشات سهم خاصی را برای نخبگان سیاسی قائل هستند از جمله اینکه شفاف حرف بزنند و دو پهلو حرف نزنند برداشت شما در این مورد چیست. این نماینده مجلس در پاسخ سوال مجری گفت: بنده کوچک‌تر از آن هستم که مفسر کلمات مقام معظم رهبری باشم. برداشت من ممکن است صحیح باشد یا صحیح نباشد.


حسینیان افزود: استنباط خود من این است در جریان فتنه اخیر نخبگان سه گروه شدند اولین گروه کسانی بود که در مقابل رهبری، قانون اساسی، آرمان های امام و انقلاب ایستادند و حرف های دشمن را می زدند و کارهای دشمن را می کردند در این بین دوستان اصرار دارند که بین دشمن و کسانی که عامل فتنه های بعد از انتخابات بودند فرق بگذاریم که یکی از مهمانان برنامه شما نیز (رو به فردا) بنده را به بی بصیرتی متهم کرده بود.


وی گفت: دشمن چه کار می تواند بکند منافقین، سلطنت طلب‌ها و فدائیان خلق آمدند ماشین های عمومی، اتوبوس ها و مغازه های مردم را آتش زدند، مردم را کشتند، تصویر امام(ره) و روز عاشورا را مورد اهانت قرار دادند این ها را که بنده سران فتنه می دانم همان کاری را کردند که دشمن می کند.


حسینیان افزود: بعد از خطبه های نمازجمعه مقام معظم رهبری در هفته اول بعد از انتخابات که انتظار می رفت فصل الخطاب باشد سران فتنه از مردم دعوت به حضو ر در خیابان ها می کنند و نظام را متهم به بدترین جنایات می‌کنند.


این نماینده مجلس گفت:‌ دشمن کسی است که در مقابل نظام جمهوری اسلامی است، حالا اسم آن حضرت آیت الله باشد یا آمریکا باشد؛ در قم باشد یا آمریکا.


وی به فراز پایانی وصیت نامه امام اشاره کرد که فرموده بودند: "من به خاطر روابطی که با برخی اشخاص داشتم تعریف هایی کردم ممکن است در آینده خطایی داشته باشند ملاک وضعیت فعلی افراد است" بنابراین ما نباید این مساله را نادیده بگریم.


حسینیان ادامه داد: دومین گروه از نخبگان شروع کردند به دو پهلو روی یکی به نعل و یکی به میخ می زدند یکی از نمایندگان همین طیف بعد از وقایع عاشورا طی سخنانی در مجلس گفت "که همه جناح چپ از وقایع روز عاشورا منزجرند" مگر این افراد خودشان نمی توانند دفاع کنند که شما به‌عنوان سخنگوی آنها عمل می کنید.


این نماینده مجلس افزود: موسوی اطلاعیه می دهد و هتاکین روز عاشورا را مردم خداجو می خواند. یکی دیگر را که من اسمش را نمی آورم اطلاعیه می دهد و آنها را مردمی که برای عزاداری آمده اند، معرفی می کند. شما می گویید اینها از آن وقایع بیزار هستند.


حسینیان گفت: این نخبگان اگر یک جا هم موضع گیری می کردند بینابین حرکت می کردند واقعیت آن است که عده ای آبروی نظام را بردند فتنه کردند و خون ریختند.


مجری خطاب به حسینیان گفت: این حرف که خیلی بی راه نیست به جای برخورد سخت از آنها کوتاه آمدنی دیده شده، به جاست که این طرف نیز کوتاه بیاید.


حسینیان گفت: ‌من برای کوتاه آمدن این طرف خیلی حرف دارم. در خلال این وقایع ممکن است از ناحیه افراطیون خطاهایی صورت گرفته باشد ما نباید این ها را اصل قلمداد کنیم و مساله فتنه اخیر را از یاد ببریم این جریانی بود که دو پهلو وارد قضیه شد.


وی تصریح کرد:‌اما نخبگان گروه سوم رو راست آمدند و از مواضع نظام و رهبری دفاع کردند و در این وضعیت بد تاریخی تکلیف خود را انجام دادند.


مجری گفت: آقای بروجردی، آقای حسینیان در لفافه برخی از مصادیق دو پهلو حرف زدن را مجلس و به ویژه کمیسیون امنیت ملی دانست، نظر شما چیست.


بروجردی در پاسخ به سوال مجری افزود: ‌مبنا در کمیسیون امنیت ملی که کمیسیونی فراگیر و متعلق به همه ملت است بر این گذاشته شد که به دفع و رفع فتنه کمک کنیم. ما در کمیسیونی که برای رسیدگی به وقایع بعد از انتخابات تشکیل شد و متشکل از اعضاء کمیسیون قضایی، آموزش عالی و کمیسیون های ذیربط بود، قضایا را کالبد شکافی کردیم، به زندان ها رفتیم و با افراد دستگیر شده و ذیربط صحبت کردیم. گزارشی که در مجلس قرائت شد جمع بندی ده ها ساعت بحث و چکیده گزارش بوده است والا اصل گزارش به تفسیر صدها صفحه گزارش بود که به دلیل وقت محدودی که در صحن مجلس داشتیم قرائت آن عملی نبود.


حسینیان با تشکر از بروجردی تصریح کرد: اگر درایت اقای بروجردی بعنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نبود خواست آنهایی که این طرح را راه اندازی کردند غیر از این بود.


وی در این باره گفت:‌ من معتقدم در جنگ هم نباید به کسی ظلم شود و این دستور و تاکید صریح قرآن است ما آمریکا نیستیم که فرمانده ناوی را که هواپیمای مسافربری ما را مورد هدف قرار داد تشویق کنیم در گرما گرم جنگ که دشمن به اصول ما حمله کرده است این صحیح نیست که ما به یک چیز جزیی بچسبیم (کمیته ویژه پیگیری حوادث بعد از انتخابات) و از مسائل اصلی خارج شویم.


مجری با قطع کردن صحبت آقای حسینیان گفت: آن هم دفاع از نظام است. این نماینده مجلس در پاسخ به صحبت مجری برنامه افزود: در آن مقطع زمانی طرح این مسئله یک طرح انحطاطی بود و کسانی به خاطر منافع شخصی‌اشان طرح را اصلی کردند و قبل از آنکه به اصل ماجرا بپردازند، به مسائل حاشیه ای پرداختند.


حسینیان گفت: ده روز شورای نگهبان تلاش کرد که اعتراض منطقی این آقایان را گوش کند آنها شکایت کردند در حالی که سندی نداشتند شورای نگهبان حاضر شد ده درصد صندوق ها را بازشماری کند و این کار را انجام داد ولی در نتایج انتخابات تغییری حاصل نشد.


این نماینده مجلس ادامه داد:‌ حتی مقام معظم رهبری آمدند نمایندگان آنها را فراخواندند که حرف‌شان را بزنند و آنها حرف‌شان را زدند. باز مقام معظم رهبری از ولایت خودشان استفاده می کنند علاوه بر ده روز مهلت اعتراض 5 روز دیگر نیز این مهلت را تمدید می کنند.


حسینیان افزود: نظام تا آنجا که جا داشت کوتاه آمد اگر دست ماها بود که تکلیف را روشن می کردیم صبر رهبری و درایت ایشان برای جذب بود و اگر همین سیاست باعث شد که روزهای اول با روزهای اخیر خیلی تفاوت کرد و برای مردم آشکار شد که سران فتنه چه می خواستند.


این نماینده مجلس گفت:‌ نظام جمهوری اسلامی و رهبری همه تلاش خود رابرای جذب انجام دادند و اگر کسی نخواهد بیاید نباید التماس کرد زیرا آنها می خواهند طلبکارانه بیایند و می گویند ما برای ساقط کردن دولت می آییم و از مجلس می خواهند که به وظیفه قانونی خود عمل کند و دولت را ساقط کند.


حسینیان تصریح کرد: 24 و نیم میلیون رای دادند مگر می شود که رای مردم در نظر گرفته نشود؟ ابطال انتخابات نیز با تدابیر و درایت مقام معظم رهبری عقیم ماند و باعث شد که آنها از این ادعا دست بردارند و برای سقوط دولت مدعی شوند اگر مقام معظم رهبری کوتاه می آمدند بدعتی گذاشته می شد که ادامه نظام و تدبیر نظام در آینده محال می شد.


بروجردی با بیان نکته ای از تعریف آقای حسینیان گفت: تعریفی که آقای حسینیان داشتند مربوط به فراز کهریزک بود این بخش گزارش، بخش کمی از گزارش بود آنچه که در فراز آخر خیلی شفاف و روشن آمده بود این بودکه اگر افرادی که نامزد انتخابات بودند این شعله را بر نمی افروختند این حوادث اتفاق نمی افتاد یعنی به علت العلل وقایع به طور شفاف پرداختیم.


وی افزود: نکته دیگر مظلومیت نیروی انتظامی بود که دراین حوادث بیش از هزار مجروح داد در همه جای دنیا در آشوب ها تعرض به پلیس بالاترین جرم دارد و برخورد جدی با آن صورت می گیرد و ما نیز در کمیسیون امنیت ملی برای تقدیر از نیروی انتظامی از آنها دعوت کردیم و به منزل مصدومان این نیرو (سردار رجب زاده) نیز رفتیم.


بروجردی ادامه داد: در این وقایع نیروی انتظامی واقعا مظلوم بود. اگر آنها می خواستند برخورد تند کنند حتما این اتفاقات نمی افتاد.


در ادامه مناظره بروجردی و حسینیان در برنامه زنده تلویزیونی روبه فردا، بروجردی در پاسخ به سوال مجری درباره اینکه پیش بینی شما برای آینده چیست؟ آیا نخبگان سیاسی، شفافیت را برای تعیین مرز پیدا خواهند کرد؟ گفت: معتقدم باید موضوع را دو بخش کرد، اینکه در کشور تصمیم گرفته شده است که فقط یک جریان باشد، که به نظر من اصلا اینگونه نیست، کشور ما یک کشور آزادی است، احزاب بر اساس قانون می توانند اعلام موجودیت بکنند، فعالیت داشته باشند که هم اکنون هم اینگونه است.


رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: این همه روزنامه هایی که علیه دولت می نویسند، در این کشور مجوز گرفته اند و روزنامه هایشان چاپ می شود.


وی گفت : محیط ما واقعا آزاد است، و واقعا مدعی هستیم، در منطقه، بدون تردید ازادترین کشور هستیم و در خیلی از مسائل از اروپایی ها هم جلوتریم، ولی انها در برخی از مسائل را اجازه نفس کشیدن هم نمی دهند، اما درکشور ما اینگونه نیست.


بروجردی افزود: افرادی همنوای با دشمنان شناخته شده جمهوری اسلامی ایران با ضد انقلاب متعرض به امنیت مردم هستند، حتما باید با انها برخورد شود و اصلا شوخی نداریم.


ادامه در پست بعدی


منبع ما : http://rajanews.com/

نوشته شده در تاریخ جمعه 2 بهمن 1388    | توسط: khabareruz khabareruz    |    | نظرات()