مدودوف: شاید هدف ایران از مذاکره لذت بردن باشد

رسانه های غربی با انعکاس سخنان رییس جمهور روسیه در خصوص فعالیت هسته ای ایران این اظهارات را پیروزی بزرگ برای اوباما تحلیل کردند و جنگ رسانه ای خود را علیه برنامه هسته ای کشورمان وارد فاز جدیدی کردند. 

 

منبع: وطن

رسنه های غربی طی دو روز گذشته با تحلیلی از اظهارات مدودوف رییس جمهور روسیه پروژه جدیدی را علیه کشورمان کلید زدند که گزیده ای از آن در پی می آید.

تلگراف انگلستان(یک شنبه):
«دیمیتری مدودیف» رئیس جمهور روسیه پس از ملاقات با «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در نشست همکاری های اقتصادی آسیا اقیانوسیه در سنگاپور اظهار کرد کشورش با این موضوع که ایران روند پیشرفت مذاکرات را بسیار کند کرده موافق بوده و این احتمال وجود دارد که با ادامه این روند گزینه های دیگری پیش روی ایران قرار گرفته شود. به نظر می رسد منظور وی از گزینه های دیگر اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران باشد.

وی گفت: "ما به عنوان سیاستمدارانی منطقی و معقول می دانیم که هر جریانی باید در نهایت نقطه پایانی داشته باشد. هدف از مذاکره لذت بردن از بحث نیست بلکه رسیدن به هدفی خاص است.

روسیه ، فرانسه و آمریکا پیشتر موافقت خود را با طرح آژانس بین المللی انرژی هسته ای که بر مبنای آن ایران باید بیشتر اورانیوم خود را جهت غنی سازی به روسیه ارسال کند، اعلام کردند. اکنون ایران با گذشت سه هفته از ضرب العجل اعلام شده هنوز جوابی ارائه نداده و با پیشنهادی دیگر داده است که در صدد خرید اورانیوم غنی شده به جای ارسال اورانیوم خودش به کشور ثالث می باشد که این پیشنهاد هم مخالف نظر کشورهای مذاکره کننده است.

«برنارد کوشنر» وزیر امور خارجه فرانسه در یک مصاحبه اظهار داشت که ایران عملا با جواب ندادن صریح به پیشنهاد آژانس در واقع پاسخ منفی خود را اعلام کرده است.

آمریکا هم اعلام کرده است که ایران تنها تا پایان سال جاری میلادی برای رفع نگرانی های غرب در مورد برنامه هسته اش فرصت دارد و در غیر اینصورت باید منتظر تحریم های بیشتر بماند. اکنون نگرانی اصلی این است که آیا واشنگتن می تواند با جلب نظر چین و روسیه در شورای امنیت سازمان ملل توافق بین المللی را برای اعمال تحریم علیه ایران بدست آورد.

روسیه تاکنون در این زمینه بطور ابهام آمیزی عمل کرده است ؛ از یک سو رسیدن به راه حل را از طریق مذاکره و گفتگو پیشنهاد کرده و از سوی دیگر اعلام می کند که آماده است در صورتی که تحریم ها هم موثر نشد، گام را فراتر نهد.

لس آنجلس تایمز(دوشنبه):
اوباما پس از دیداری یک ساعته با همتای روسی اش در حاشیه مجمع اقتصادی آسیا- اقیانوسیه گفت در صورتیکه تهران این پیشنهاد را رد کند چاره ای جز اعمال فشار بر این کشور برای پذیرفتن تعهدات بین المللی اش وجود نخواهد داشت.

«مدودیف» نیز از سرعت پیشرفت مذاکرات ابراز ناخرسندی کرد. این درحالی است سایر رهبران روسی بویژه «ولادیمیر پوتین» اعمال فشارهای اقتصادی بر ایران را بی نتیجه خوانده اند.

روسیه و امریکا معتقدند تهدید به تحریم های بیشتر می تواند کارساز واقع شده و باعث جواب مثبت ایران به آژانس شود. به گفته مقامات اوباما و مدودیف در مورد جدول زمانبندی گزینه های احتمالی دیگر هم مذاکراتی داشته اند.

اوباما پس از نشست رهبران آسیا-اقیانوسیه عازم شانگهای چین شد تا موافقت بزرگترین شریک تجاری ایران یعنی چین را برای همکاری با آمریکا و فشار بیشتر بر تهران بر انگیزد.

علی لاریجانی روز گذشته در زمینه تمدید تحریم ها علیه ایران توسط اوباما برای یک سال دیگر و همچنین تصرف بنیاد علوی ، وی را مورد انتقاد شدید قرار داد.

خبرگزاری فرانسه (دوشنبه):
خبرگزاری فرانسه نوشـت: آژانسی بین المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) گزارش خود را درمورد برنامه هسته ای ایران ارائه خواهد داد . این در حالی است که قدرت های جهان اخظار داده اند که وقت برای ایران در حال تمام شدن است .

این خبرگزاری سخنان دیروز مدودیف را پیروزی بزرگ اوباما در جلب نظر و حمایت قاطع همتای روسی اش تا به امروز خواند.

روسیه مانند آمریکا دارنده حق وتو و عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل بوده و در صورتیکه اعمال تحریم ها علیه ایران به مرحله عمل برسد، حمایت روسیه بسیار حیاتی و ضروری خواهد بود.

«تانر یلدیز» وزیر انرژی ترکیه هم اعلام کرد آنکارا در حال مذاکره با آژانس برای غنی سازی اورانیوم ایران است و تاکنون با مخالفتی مواجه نشده است.

سی ان ان:
سی ان ان هم با انعکاس اخبار مربوط به مذاکره رهبرا ن آمریکا و روسیه نوشت: اوباما دو راه را درباره برنامه هسته ای پیش روی ایران نهاده است: راه اول پیوستن به جامعه بین المللی با پذیرفتن پیشنهاد آژانس و راه دوم مواجه با فشارهای تشدید یافته جهانی در صورت دادن جواب رد به آن

http://tabnak.com/nbody.php?id=14825


 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 آبان 1388    | توسط: khabareruz khabareruz    |    | نظرات()