القدس العربی مطرح کرد:
سیلی آمریکا بر صورت تشکیلات خودگردان/ وتو در انتظار طرح اعراب
یک روزنامه عرب زبان با اشاره به مخالفت آمریکا با طرح اعراب برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی نوشت: اعراب باید بدانند که نه تنها در معادلات بین المللی هیچ جایگاهی ندارند بلکه وتوی واشنگتن در انتظار طرح آنها در شورای امنیت است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه القدس العربی امروز در یادداشتی نوشت: دولت آمریکا سیلی محکم دیگری را روز گذشته بر صورت تشکیلات خودگردان فلسطین وارد آورد و آن هم درست آن هنگام که بحث و تبادل نظرها درباره پناه بردن به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اعلان تشکیل کشور مستقل فلسطین شکل جدی به خود گرفت.


این روزنامه چاپ لندن همچنین می نویسد: آن سیلی زمانی بر چهره تشکیلات خودگردان وارد آمد که سخنگوی دولت آمریکا اعلام کرد که مذاکره بهترین وسیله برای دستیابی به توافقاتی به منظور تشکیل کشور مستقل فلسطین است.


درحقیقت دولت آمریکا با اعلام چنین موضوعی نشان داد که کاملا تحت فشارهای اسرائیلی قرار دارد و درحقیقت رویای سران تشکیلات خودگردان فلسطینی را بر باد داد چرا که فلسطینی ها گمان می کردند که ( آمریکا) می تواند با مخالفت اسرائیل برای توقف شهرک سازی مقابله کند.


پیام آمریکا این بار کاملا واضح و روشن بود و آن اینکه فلسطینی ها باید بدون هیچ شرطی به میز مذاکرات باز گردند و اگر سعی کنند که مسئله مذکور را به شورای امنیت ببرند باید بدانند که با " وتو" مواجه می شوند.


این درحالی است که وزیران خارجه عرب اخیرا در نشست خود در قاهره با طرح این مسئله یعنی پناه بردن به شورای امنیت به تشکیلات خودگردان فلسطین بال و پر دادند آن هنگام که بعضی از این وزرا دچار این توهم شدند که هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا ممکن است در این خصوص دست به تحرکی مانند تحت فشار قرار دادن دولت تندروی نتانیاهو بزند.


روزنامه القدس العربی در ادامه می نویسد: این بار هم ارزیابی اعراب مانند دیگر اقداماتشان اشتباه از آب در آمد چراکه ممکن نیست که دولت آمریکا برای راضی کردن رژیم های عربی که هیچ جایگاهی در معادلات بین المللی ندارند و دائما در حال راضی نگه داشتن واشنگتن هستند، با کابینه اسرائیل به تندی برخورد کند.


همچنین از این تصمیم آمریکا یعنی مخالفت با ارائه طرح وزیران خارجه عرب به شورای امنیت برای تشکیل کشور مستقل فلسطین، می توان اینگونه نتیجه گرفت که دیداری که بین بنیامین نتانیاهو و باراک اوباما اخیرا در پشت درهای بسته انجام شد، آنچنان که برخی محافل آمریکایی وانمود کردند، بحرانی نبوده است بلکه در این نشست کاملا بین دو مقام اسرائیلی و آمریکایی هماهنگی هایی انجام شد که اولین نتیجه آن همان برخورد جدی با این تحرک دیپلماسی عربی در سازمان ملل متحد است.


روزنامه القدس العربی در پایان این سوال را مطرح می کد که حال محمود عباس و اطرافیان وی که تهدید کردند در صورتی که طرح اعلان تشکیل کشور مستقل فلسطین از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به شکست بینجامد، دست به اقدامی دیگر می زنند، اقدامشان چه می تواند باشد؟ و این نکته را نیز باید مد نظر قرار دهند که در صورت ارائه آن به شورای امنیت " وتوی" آمریکا در انتظارشان خواهد بود.

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=985404

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 آبان 1388    | توسط: khabareruz khabareruz    |    | نظرات()