ادامه نسل کشی در یمن محور مذاکرات رئیس سیا با پادشاه سعودی

منابع خبری از ملاقات رئیس سازمان سیا با پادشاه عربستان در راستای هماهنگی برای سرکوب بیشتر شیعیان صعده خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، «لیون پنیتا» رئیس سیا یکشنبه شب در سفری کوتاه به ریاض، با ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و دیگر مقامات سیاسی و امنتی این کشور دیدار و گفت وگو کرد.
بر اساس این گزارش، مقام آمریکایی در این دیدار در باره اهم تحولات منطقه ای و بین المللی و به خصوص یمن با پادشاه عربستان و دیگر مقامات ارشد این کشور از جمله «نایف بن عبدالعزیز» وزیر کشور سعودی گفت وگو کرد.
به گفته آگاهان مسایل سیاسی، دخالت نظامی عربستان در یمن موضوع اصلی در ملاقات این مقام آمریکایی با مسئولان عربستانی بود.
گزارش های دریافتی حاکی است، همزمان با ورود رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به ریاض، «خالد بن سلطان» معاون وزیر دفاع عربستان، عازم واشنگتن شده است. گفته می شود، این مقام عربستانی با هدف شرکت در نشست راهبردی آمریکا و عربستان به این کشور سفر کرده است.
هماهنگی نظامی و اطلاعاتی آمریکا برای نسل کشی در یمن در حالی صورت می گیرد که اخیراً، دولت آمریکا در اقدامی جانبدارانه از دولت علی عبدالله صالح، قراردادی نظامی با دولت این کشور منعقد کرد، که به گفته ناظران منطقه ای، کاخ سفید با امضای این قرارداد، حضور غیرمستقیم خود را در درگیری های داخلی این کشور رسماً اعلام کرده است.
در این راستا نیز، «ابوبکر القربی» وزیر خارجه یمن روز یکشنبه با «محمد الحمدان» سفیر عربستان در صنعا دیدار و تبادل نظر کرد.
بر اساس این گزارش، القربی با «عبدالله بن حمد البادی» سفیر کشور عمان و سفیران کشورهای اروپایی و اعضای دایمی شورای امنیت نیز دیدار و تحولات داخلی یمن را با آنها مورد بحث و بررسی قرار داد.
از سوی دیگر «فارس السکاف» رئیس مرکز مستقل آینده سیاسی در صنعا گفت: الحوثی ها در نبرد با ارتش یمن و عربستان از حزب الله لبنان الگو می گیرند.
همچنین در ادامه تحولات داخلی ورود عربستان به خاک یمن در پایان دومین هفته تجاوز، جنبش الحوثی ها، روز دوشنبه از حمله راکتی به پایگاه نظامی جازان عربستان خبر داد. عربستان نیز گرچه از ادامه بمباران مواضع الحوثی ها سخن به میان آورد، اما سقوط یک هواپیمای پیشرفته تورنادو را در الشرقیه تائید کرد.
آخرین گزارش ها، حاکی است که در ادامه حملات زمینی و هوایی عربستان علیه شیعیان صعده، نیروی دریایی این کشور نیز روز دوشنبه مواضع الحوثی ها را در «جبل الدخان» و «جبل الدود» هدف گلوله باران شدید خود قرار داد.به گفته فرمانده نیروی دریایی عربستان، این نیرو، به منظور جلوگیری از انتقال تجهیزات نظامی به الحوثی ها، وارد عرصه درگیری ها شده است.
ادعاهای عربستان سعودی قبلاً از سوی الحوثی ها رد شده بود و آنها دریافت کمک از خارج از یمن را به شدت تکذیب کرده اند.
نامه الحوثی ها به عمرو موسی
در زمینه آخرین تحولات داخلی جنگ در یمن، گزارش منابع خبری حاکی است، الحوثی ها در نامه ای سرگشاده خطاب به «عمرو موسی» دبیرکل اتحادیه عرب و کشورهای عرب بر ضرورت پایان حملات ریاض علیه مردم بی گناه یمن و نیز تداوم گفت وگوی ملی تاکید کردند.
الحوثی ها با اشاره به حملات هوایی عربستان و استفاده از بمب های فسفری و آتش زا، نابودی مناطق مسکونی و کشاورزی و آوارگی هزاران نفر در حمله سعودی ها به خاک یمن خاطرنشان کردند: ما این جنگ را تجاوز به تمامیت ارضی یمن، قوانین بین المللی و پروتکل های اتحادیه عرب می دانیم.
الحوثی ها در نامه خود خطاب به عمروموسی تاکید کردند: ملت یمن با همه ابزارهای سیاسی، دینی و اجتماعی خود، مداخله عربستان و حملات این کشور را رد کرده و برای حل سریع بحران صعده در قالب ملی تلاش می کند.
http://kayhannews.ir/880826/16.htm#other1603

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 آبان 1388    | توسط: khabareruz khabareruz    |    | نظرات()