تلویزیون را در تهران روی موبایل ببینید

80درصد شهر تهران پس از گذشت یک سال و نیم از افتتاح آزمایشی سرویس تلویزیون تلفن‌همراه از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی‌ایران، تحت پوشش DVB-H قرار گرفت.

به گزارش عصر ارتباط، این سرویس طی روزهای آینده با سیاست‌های جدید سازمان صدا و سیما و پس از رفع محدودیت‌ها و معذوریت‌هایی که بر سر عرضه آن وجود داشت، وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

سرویس آزمایشی تلویزیون تلفن‌همراه صدا و سیما با استاندارد DVB-H با مشارکت شركت تحقیق و توسعه وسایل الكترونیک (تکتا) وابسته به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ‌ایران و شرکت اسپانیایی SIDSA راه‌اندازی شد که سومین تجربه شرکت اسپانیایی SIDSA در راه‌اندازی DVB-H محسوب می‌شود.

با راه‌اندازی نخستین دوره آزمایشی DVB-H از سوی صدا و سیمای ایران، قرار بود 16 کانال تلویزیونی در گوشی‌های تلفن همراه برخوردار از فناوری DVB-H نمایش داده شود که تاکنون به علت عدم پوشش کامل و نبود گوشی‌های دارای قابلیت پخش این سرویس، مغفول مانده است.

در مرحله نخست راه‌اندازی این سرویس قرار بود ابتدا تهران تحت پوشش قرار گیرد و سپس در تمام کشور توسعه یابد که اکنون در چند ماه باقیمانده به سالروز دو سالگی افتتاح این سرویس تنها 80 درصد پوشش شهر تهران تکمیل شده است.

شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج، خبر، العالم، قرآن، پرس تی‌وی، آموزش، آذربایجان و تلویزیون خلیج فارس از جمله شبکه‌هایی است که طبق اعلام SIDSA قرار بود برنامه‌های آنها روی گوشی‌های تلفن‌همراه ایران نمایش داده شود.

SIDSA پیش از راه‌اندازی این سرویس در ایران، راه‌اندازی موفقیت‌آمیز شبکه تجاری مشابه‌ای را در روسیه و شهر سویل اسپانیا در کارنامه خود دارد و درحال تقویت موقعیت بین‌المللی خود در بازار تلویزیون موبایل (DVB-H) دنیا است.

لطف‌ا... سیاهکلی - قائم مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی‌ایران- پیش از این درباره عرضه این سرویس گفته بود: عرضه آزمایشی این سرویس نمایش توانمندی صدا و سیما بود و چون توسعه تلویزیون تلفن همراه در بودجه‌های دولت دیده نشده است، امکان فعالیت روی آن نبود. این سرویس پیش از این قرار بود با همکاری شرکت مخابرات ایران و همراه اول روی شبکه تلفن‌همراه اپراتور اول عرضه شود که پس از به نتیجه نرسیدن مذاکرات میان دو طرف، سرانجام به طور مستقل از سوی صدا و سیما عرضه شد.

صدا و سیما در مرحله نخست نسبت به راه‌اندازی پایلوت این سرویس در تهران اقدام کرد و بهره‌مندی استان‌ها از سرویس تلویزیون تلفن‌همراه را منوط به سرمایه‌گذاری استان‌ها روی آن و پرداخت هزینه‌های این سرویس عنوان کرد اما از آنجاییکه سرویس‌های پخش تلویزیونی در ایران همیشه به صورت رایگان به مردم ارائه شده است، مهمترین چالش پیش روی صدا و سیما برای ارائه این سرویس عرضه رایگان آن است که هزینه سنگینی را به صدا و سیما وارد می‌کند، بر همین اساس این سازمان به دنبال راه‌حلی بود تا بخشی از هزینه‌های آن را از سوی کاربران و بخش دیگر را از سوی سرویس‌دهندگان تامین کند.

از دیگر مشکلات پیش‌رو برای توسعه سرویس DVB-H محدودیت و گران بودن گوشی‌های با این قابلیت در بازار ایران است که پیش از این محسن قربانی –مدیرعامل تکتا- از رایزنی با سازندگان گوشی تلفن‌همراه برای عرضه گوشی‌های با قابلیت DVB-H در بازار ایران خبر داده بود.

تکتا که قبلا آمادگی خود را برای توسعه این سرویس در مراکز استان‌ها اعلام کرده بود، اخیرا گفته است: فعلا هیچ برنامه‌ای برای عرضه تجاری این سرویس وجود ندارد و تصمیم سازمان صدا و سیما مبنی بر پخش رایگان آن است

منبع : رجانیوز .كام

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 3 آبان 1388    | توسط: khabareruz khabareruz    |    | نظرات()