ایران با تحقیر فرانسه این کشور را سر جای خود نشاند
نیویورک - هفته نامه آمریکایی تایم در گزارشی نوشت: ایران روز سه شنبه گذشته و طی مذاکرات وین ضمن تحقیر فرانسه این کشور را سر جای خود نشاند.
این هفته نامه افزود : اصلا تعجب آور نیست که ایران نمی خواهد فرانسه در گفتگوهای مربوط به قرارداد ایران برای ارسال اورانیوم غنی شده به خارج حضور داشته باشد.
" مشخصه دیپلماسی تهران تقسیم کردن دشمنان و منزوی کردن جنگ طلب ترین آنها است و ریاست جمهوری فرانسه، نیکلاس سارکوزی، مرتبا ایران را تهدید می کند، و از ریاست جمهوری آمریکا، باراک اوباما، می خواهد که در مورد ایران بیشتر سخت گیری کند".
در روز سه شنبه ایران با تحقیر فرانسه این کشور را سر جای خود نشاند و خواست که فرانسه از معامله مذکور بیرون برود زیرا تهران نمی تواند به این کشور اعتماد کند که به تعهدات خود عمل کند.
دیپلمات های ایرانی حتی شروع نشست ژنو را که در مورد این معاهده در وین برگزار شد به تاخیر انداختند زیرا می گفتند لزومی ندارد که فرانسوی ها در جلسه حضور پیدا کنند.
در نهایت گفتگوها با حضور فرانسوی ها آغاز شد ولی ایرانی ها اصرار داشتند که فرانسه را به عنوان تامین کننده نخواهند پذیرفت.
منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، با تاکید بر علاقه کشورش به همکاری با آمریکا و روسیه در مورد پیمان مذکور، گفت: "ما به سوخت زیادی نیاز نداریم و به حضور کشورهای زیادی نیز نداریم."
وی گفت: "نیازی نیست که فرانسه حضور داشته باشد و ایران معتقد است که فرانسه شریک قابل اعتمادی برای تامین سوخت نیست."
گفتگوهای وین در مورد جزئیات یک قرارداد است که در گفتگوهای اول اکتبر در ژنو اعلام شد که بر اساس آن قرار است ایران ذخیره اورانیوم خود را به خارج بفرستد تا مجددا فراوری شده و سوخت لازم برای راکتور تهران فراهم شود.
تهران در روز سه شنبه تاکید کرد برخلاف آنچه قدرت های غربی و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل طلب می کنند، قصد توقف غنی سازی اورانیوم را ندارد.
رییس جمهوری فرانسه از زمان انتخاب شدن در ماه مه سال 2007 مواضعی را در قبال ایران در پیش گرفته است که مانند مواضع جنگ طلب ترین اعضای دولت بوش است.
در جولای سال 2007 وی هشدار داد که دنیا باید تهران را وادار کند که برنامه هسته ای اش را متوقف کند و در غیر این صورت "با گزینه فاجعه باری روبرو خواهد شد" و این تازه شروع حرف های تند سارکوزی بود.
بنابراین تعجب برانگیز نیست که وقتی رهبران ایران فرصت لازم را پیدا کردند فرانسه را از اتوبوس دیپلماسی بیرون انداختند.
جان کنت، استاد روابط بین الملل دانشکده اقتصاد دانشگاه لندن، می گوید: "رفتار خصومت آمیز سارکوزی که گهگاهی موثر واقع می شود باعث می شود بعضی چیزها او را آزار بدهند. وی کمی شبیه به نخست وزیر سابق انگلستان، مارگارت تاچر است".
وی افزود: از این نظر که مواضع قوی و خصومت باری را از خود نشان می دهد که در بلند مدت اعتبار وی را برای اینکه به آرامی به دنبال راه حل های سازش جویانه باشد تضعیف می کند زیرا جوی که او ایجاد می کند بیشتر تصنعی است.
سیلی دیپلماتیک روز سه شنبه بیشتر سمبلیک بود تا اصولی. هرچه باشد فرانسه یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل است و این یعنی که در گفتگوهای هسته ای اصلی با ایران فرانسه نیز حضور خواهد داشت.
این گفتگوها در تاریخ اول اکتبر آغاز شدند. نشست وین یک نشست فنی در مورد شرایط قرارداد با ایران بود.
ایران از مذاکره با فرانسه خودداری نمی کند بلکه این کشور را به عنوان تامین کننده قبول ندارد.
یک دیپلمات فرانسوی در روز سه شنبه به خبرنگار تایم گفت: "با وجود درخواست های ایران کارشناسان ما مانند همیشه به حضور در جلسات ادامه خواهند داد. شاید فردا داستان دیگری باشد و شاید نباشد. چه کسی می تواند رفتار ایران را پیش بینی کند؟
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 3 آبان 1388    | توسط: khabareruz khabareruz    |    | نظرات()