بدسلیقگی در انتخاب رسانه، خوش‌سلیقگی در پاسخ به سؤالات

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که در سفر به ترکیه به‌سر می‌برد، با شبکه تلویزیونی "العربیه" گفت‌وگو کرد به سؤالات متنوع این مصاحبه پاسخ داد.

به گزارش رجانیوز، محسن رضایی در این گفت‌وگوی اختصاصی که شامگاه پنج‌شنبه پخش شد، اگرچه طرف گفت‌وگوی خود را یک شبکه کاملاً ضدایرانی با گرایش‌های وهابیت در نظر گرفته بود، اما اظهارات قابل قبولی از حیث منطقی بودن را بیان کرد.

مجری العربیه از وی پرسید شما به عنوان یكی از مهمترین فرماندهان سپاه پاسداران چگونه كوتاهی امنیتی را درباره انفجار اخیر سیستان و بلوچستان تفسیر می كنید.

محسن رضایی گفت اگر توجه كنیم می بینیم كه این انفجار از نوع تروریستی و به صورت انتحاری بود. خنثی كردن این نوع عملیات و انفجارها معمولا كار ساده ای نیست سازمان های بسیار پیشرفته جهانی نیز در كنترل این حوادث معمولا ناتوان هستند چون فردی اقدام به بستن مواد منجره به خود می كندو به صورت عادی وارد جمعیت می شود و این كار را انجام می دهد به خاطر همین طبیعی است كه حتی سازمان های قوی اطلاعاتی جهانی برای مقابله با ان راهی پیدا نكرده اند.

وی گفت موادی كه در این انفجار به كار رفته بود مواد بسیار پیشرفته است به این معنا كه قدرت انفجار این مواد فراتر از توانمندی گروه های فردی یا گروه های غیرمرتبط با دستگاه های اطلاعات جهانی است و این بیانگر این است كه همكاری اطلاعاتی بین المللی و همكاری جاسوسی بین المللی در این باره وجود داشته است چرا كه مواد به كار رفته مواد بسیار پیشرفته و قدرت انفجار آن‌ها نیز بسیار زیاد بود.

مجری العربیه پرسید چه بسا كه چنین حوادثی در بسیاری از كشورهای جهان روی داده است اما ایران طرف های خارجی را درباره این انفجار و عمل انتحاری متهم كرد و چه بسا كه در پشت آن در داخل یا خارج ایران طرف هایی وجود داشته باشد، با این وجود آیا شما در ایران بر این باور نیستند كه مسائل مذهبی و مشكلات قومی اگر حل نشود، حساسیت هایی را ایجاد می كند و چه بسا كه در وقوع چنین حوادثی تاثیر گذار باشد؟

رضایی پاسخ داد: حادثه ای كه روی داد اساساً از خارج از مرزها و خارج از منطقه سیستان و بلوچستان بوده و از خاك پاكستان اداره شده است. این حادثه سبب ناراحتی شدید دولت پاكستان شد و قول همكاری به ایران را داده است و سازمان اطلاعاتی این كشور نیز همكاری خود را با ایران شروع كرده است. بنابراین بحث در این باره، بحث بیرون از مرزهای ایران است.

وی افزود: در این انفجار سرانی از طوایف شیعه و سنی شهید شدند، تعداد زیادی از شهدا از برادران اهل سنت ما هستند. مشكلی كه اكنون وجود دارد، این است كه عوامل انفجار از وحدت شیعیان و اهل تسنن ناراحت هستند. ما تلاش می كنیم كه وحدت را در ایران و بیرون از ایران تقویت كنیم اما دست هایی اجازه نمی دهند مسلمانان دور هم جمع شوند و به نتیجه رسیده اند كه اگر مسلمانان دور هم جمع شوند قدرت بزرگی را در دنیا ایجاد می كنند. مسلمانان از نفت و گاز برخوردارند و شمار آن‌ها زیاد است و استعداد علمی بالایی دارند به همین دلیل عوامل انفجار هراسان هستند اما ترس آن‌ها بی خود است چرا كه مسلمانان به هیچ كجا حمله نكرده اند حتی در جنگ صلیبی باز هم مسلمانان مورد هجوم قرار گرفتند. مسلمانان بر اساس آموزه های قران كریم معتقد به صلح و دوستی هستند.

ما خواهان پیشرفت صلح و عدالت هستیم، هر یك از كشورهای اسلامی به ویژه ایران یا تركیه برای ایجاد تنش و بحران در جهان تلاش نمی كنند حداكثر تلاش ما این روزها برای وحدت در داخل ایران یا ایجاد وحدت بین ایران با كشورهای دیگر است و از كشورهای دیگر نیز می خواهیم به ما در این باره كمك كنند و با ما حركت كنند و ما مسلمانان بالاخره باید جایگاه خود را پیدا كنیم ما نمی خواهیم دست دوم باشیم ما قادر به ایفای نقش اول در جهان مانند دیگر ملت ها هستیم.

اروپایی ها و امریكایی ها هم اكنون متحد هستند چرا نباید ما مسلمانان چنین باشیم ما برای كنار گذاشتن اختلاف ها و دست دوستی دادن به یكدیگر جدی هستیم و باید مسلمانان جایگاه خود را در دنیا پیدا كنند.

مجری العربیه پرسید به نظر شما چه كسی عملیات در بلوچستان را انجام داد که رضایی گفت من به وضوح دست اسرائیلی ها و صهیونیست ها را در این حادثه می بینم. پیش از این نیز شماری از بهترین روحانیون اهل تسنن را در كردستان ایران كه منطقه سكونت برادران اهل سنت است، شهید كردند، همانجا من گفتم كه مواظب باشید كه آن‌ها عملیات بعدی را علیه ما انجام می دهند شك اصلی من به سازمان جاسوسی اسرائیل است.

مجری العربیه پرسید شما تهدید كردید كه عناصر جندالله را در اراضی پاكستان تعقیب خواهید كرد آیا فكر نمی كنید كه این اقدام بین ایران و پاكستان بحران ایجاد می كند؟

وی گفت امروز گروه های كوچك كه اقدامات تروریستی انجام می دهند چون رهبری آن‌ها ضعیف و ناتوان است و عموماً آلوده شده اند به طور غیر مستقیم از سوی سازمان های جاسوسی بزرگ خط داده می شوند و بدون اینكه خودشان بفهمند راهنمایی می شوند.

مواد استفاده شده در انفجار، شك من را به موساد زیاد كرده است ما روابط بسیار خوبی با دولت و ملت پاكستان داریم و دلیلی وجود ندارد كه این امر منجر به ایجاد اختلاف ها بین دو كشور شود چرا كه آن‌ها قول همكاری به ما داده اند و زمانی كه پاكستان برای همكاری با ما اعلام امادگی می كند، دلیلی برای اختلاف بین ما وجود ندارد.

مجری العربیه پرسید آیا پاكستان به شما قول كمك درباره تعقیب جندالله داده است که رضایی پاسخ داد پاكستان به طور رسمی اعلام كرده و به ما نه تنها درباره جندالله قول همكاری داده اند بلكه درباره مشخص شدن عوامل این ترور به ما قول همكاری داده اند.

باید اقدامات دقیق تری در این باره انجام شود و صدور اطلاعیه ای درباره برعهده گرفتن مسئولیت این عمل ممكن است فریبی برای گمراه كردن سازمان های اطلاعاتی باشد به همین دلیل ما حواسمان جمع است و باید افراد اصلی موجود در پشت صحنه را پیدا كنیم.

مجری العربیه در ادامه پرسید شما نامزد انتخابات ریاست جمهوری و به شمارش آرا معترض بودید، اعتراض های شما به كجا رسید آیا نتیجه ای داشت؟

رضایی گفت: در كشورهایی كه دموكراسی و آزادی وجود ندارد، در حقیقت انتخابات و اعتراض وجود ندارد اما در كشورهایی كه دموكراسی وجود دارد، در آن‌ها انتخابات و اعتراض ها نیز وجود دارد. به اروپا یا امریكا نگاه كنید كه در آن‌ها مردم هم در انتخابات شركت می كنند و هم اعتراض می كنند. اعتراض هم بخشی از دموكراسی و ازادی است، امری كه در انتخابات ایران نیز روی داد و پس از انتخابات اعتراض هایی نیز شد. من اعتراض هایی را كه داشتم، از طرق قانونی پیگیری كردم به این معنا كه به شورای نگهبان كه مسئول رسیدگی به شكایت ها است، ارائه دادم و آن‌ها نیز رسیدگی كرده و پس از تحقیق نظر خود را اعلام كردند و زمانی كه شورای نگهبان رای خود را اعلام می كند همه باید از ان پیروی كنند و من به سهم خودم به این رأی گردن نهادم.

ما باید در چارچوب قانون عمل كنیم و اگر قانون اجرا نشود، نظام مختل می شود. با وجود بی نظمی حق و عدالت قابل پیگری نیست اما اگر قانون اجرا شود و اگر اشكالاتی هم در قوانین وجود داشته باشد، باید در آینده برای تصحیح قوانین و اصلاح آن‌ها عمل كنیم. بنابراین دموكراسی و ازادی باید همراه قانون و قانونمداری باشد. با توجه به اینكه به این مساله اعتقاد داشتم، به نتیجه ای كه شورای نگهبان اعلام كرد، تمكین كردم.

مجری العربیه پرسید آیا تصمیم ها و آرایی كه از طرف شورای نگهبان صادر می شود، برای همه یعنی دولت و معترضین قابل قبول است؟ نظر شما درباره آینده اصلاحات در ایران چیست و آیا افرادی مانند كروبی یا موسوی بازداشت خواهند شد؟

رضایی پاسخ داد: من معتقدم كه باید به قانون عمل كرد. حتی قانون ضعیف، بهتر از بی قانونی است. قانون بد هم بهتر از بی قانونی است، چرا كه زمان برای اصلاح قوانین و جبران گذشته ها وجود دارد. در بسیاری از كشورها به نتیجه رسیده اند كه از طریق درگیری و زد و خورد و جنگ نمی توانند كاری از پیش ببرند، بنابراین آن‌ها راه اتحاد در پیش گرفته اند. گروه هایی هستند كه سال ها باهم رویارو بوده اند و به این نتیجه رسیده اند كه فایده ای ندارد و امروز در كنار یكدیگر نشسته اند و قانون را بهترین راه حل زیست و زندگی كردن مسالمت آمیز و پیشرفت در یافته اند. از این روی من به هر دو طرف توصیه كردم و اكنون نیز توصیه می كنم خونسردی خود را حفظ كنند و اگر احساس می كنند كه حقی از آن‌ها پایمال شده است، باید به خاطر حفظ قانون گذشت كنند، نه به خاطر طرف های دیگر بلكه برای مردمشان و برای اینكه قانون تثبیت شود، گذشت بكنند. این گذشت، یك گذشت منطقی است. این گذشت، معامله یا سازش كردن نیست بلكه چنین گذشتی موجب تقویت جامعه نظم و امنیت می شود و سودش نصیب همه می شود.

من فكر نمی كنم كسی در ایران بازداشت شود، چون همه این آقایان اعضای یك خانواده هستند. اختلاف هایی نیز كه آنها دارند، خیلی جدی هست اما چون همه عضو یك خانواده هستند، بالاخره كنار هم نشسته و مسائل را حل و فصل می كنند.

مجری العربیه پرسید دلیل اختلاف شما با محمود احمدی نژاد چیست در حالی كه شما و احمدی نژاد هر دو از یك گروه اصولگرا هستید؟

رضایی پاسخ داد: اولا من اصولگرای قبل از انقلاب هستم كه با اصولگرایی كه پس از انقلاب تشكیل شد، تفاوت دارد. مساله این است كه عمده اختلافات من با آقای احمدی نژاد به اداره كشور به خصوص اقتصاد ایران بر می گردد. من معتقدم كه اقتصاد ایران توان یك جهش بزرگ را دارد. ما توان این جهش را داریم لذا در ابعاد اقتصادی بین ما اختلاف نظر وجود دارد.

در عرصه سیاست خارجی نیز اختلاف نظرهایی مطرح می شود و این به این معنا نیست كه اختلاف دیدگاه ها را به نزاع و رویارویی تبدیل كنیم. من هیچ اعتقادی ندارم كه اختلاف نظر تبدیل به نزاع سیاسی شود. به همین دلیل هم من در مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهوری شركت كردم و از طرف دیگر انتقادهای خود را هم دارم و چارچوب فكری و رفتاری من با فعالان دیگر سیاسی كشور تفاوت دارد.

در ادامه مصاحبه اختصاصی شبكه تلویزیونی العربیه با محسن رضایی، مجری این شبكه از وی پرسید شما امروز در تركیه به سر می برید و با مسئولان اقتصادی این كشور دیدار می كنید. گفته می شود شما در نظر دارید سرمایه های ایران را به خارج و تركیه منتقل كنید، آیا این صحت دارد؟

رضایی گفت: گفت‌وگوهای ما با مسئولان تركیه به تشكیل منطقه آسیای جنوب غربی كه در آن به سر می بریم، مربوط می شود. به نظر ما هر دو طرح خاورمیانه بزرگ یا طرح خاورمیانه نزدیك كه اولی در زمان جنگ عراق و دومی در زمان جنگ لبنان مطرح شد، شكست خورد.

ایجاد نظم در منطقه با جنگ و ترور حاصل نمی شود، برای ایجاد نظم ممكن نیست از خارج دیكته شود باید كشورهای منطقه خود با یكدیگر برای ایجاد نظام جدید اقتصادی سیاسی و فرهنگی و تجاری در منطقه گفتگو كنند. بیش از 10‏ سال است كه در مجمع تشخیص مصلحت نظام طرحی به نام جنوب غربی آسیا مطرح شده است. این منطقه شامل مناطق بین هند چین روسیه و اروپا است، شمار ساكنان این منطقه حدود 500 میلیون نفر است. 30 كشور می توانند با یكدیگر مانند اتحادیه اروپا در این باره گفتگو و دور هم جمع شوند. این كشورها دارای انرژی هستند و معبر ترانزیت به شمار می روند و تجارت و صنعت خوبی نیز دارند. این منطقه همچنین منطقه ای جذاب برای توریستی و گردشگری است كه و من آن را بهشت دنیا نامیده ام.

وی افزود: اقتصاد از مهمترین محورهای این اتحادیه و همچنین همكاری و فعالیت های اقتصادی می تواند باشد. به عنوان مثال در عربستان سعودی انرژی و امكانات خوبی وجود دارد، امكانات بسیار خوبی در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد، ملت های بزرگ و شریفی در این مناطق مانند قفقاز، آسیای میانه، ایران، تركیه، افغانستان و پاكستان ساكن هستند. در این 30 كشور، ملت های بزرگ و استعدادهای فوق العاده ای وجود دارد. این منطقه در مركز جهان قرار دارد. هند و چین در شرق كه در حال توسعه هستند و اروپا در غرب قرار دارد كه توسعه یافته است. به همین دلیل بیشتر گفت و گوهای ما با دوستانمان درباره این مسائل بود.

مجری العربیه پرسید: شما همیشه درباره وحدت جهان اسلام سخن می گویید در حالی كه شما اكنون در حال ساخت دیواری بین خود و تركیه به طول 450 كیلومتر هستید. آیا این اقدام متناقض با سیاست تقارب با جهان اسلام و تركیه نیست؟

رضایی پاسخ داد چه دیواری ما در حال ساخت هستیم؟ برعكس بحث این است كه در مناطق مرزی منطقه ای صنعتی مشترك ایجاد كنیم و روابط اقتصادی دو كشور فعال شود.

تركیه یك كشور بزرگ اسلامی است و نباید تصور داشت كه به دلیل همكاری آن با اتحادیه اروپا بخشی از جهان اسلام نیست. تركیه بخشی از جهان اسلام است و روابط ما با این كشور مانع از روابط ما با كنفرانس اسلامی نیست.

تركیه یكی از اعضای مؤثر آن است. از طرف دیگر مدتی است كه ما اعضای اكو هستیم از 40 سال پیش با تركیه در زمینه اقتصادی در چارچوب اكو همكاری داریم.

بحث این است كه تعریف جدیدی از پیمان های قدیمی و سنتی ارائه بدهیم و آن‌ها را گسترش بدهیم. این همكاری ها مختص ایران و تركیه نیست بلكه به كشورهای پاكستان، عربستان و كشورهای منطقه خلیج فارس عراق، سوریه، لبنان، مصر، آسیای میانه و قفقاز نیز مربوط می شود.

همه با یكدیگر می توانند اتحاد جدیدی ایجاد كنند و نیازی نیست كه امریكایی ها از ان طرف دنیا برای برقراری نظام بیایند و آن را خاورمیانه بزرگ نامگذاری كنند، یعنی همان خاورمیانه قدیم به‌علاوه قفقاز و آسیای مركزی این چیزی است كه امریكایی ها می خواهند برای ما از خارج ایجاد كنند.

ما می توانیم برای اداره منطقه ای كه در آن به طور مشترك هستیم، عمل كنیم و بدون تك روی تلاش و فعالیت كنیم به این معنا كه ایران تركیه، عربستان یا پاكستان تك روی نكند. اگر بخواهیم به تنهایی عمل كنیم، فایده یا نتیجه ای نخواهد داشت اما اگر كار جمعی باشد، هزینه ها پایین می آید و همه به طور مشترك از آن استفاده خواهند برد.

مجری العربیه پرسید: ایران متهم است كه در امور داخلی برخی كشورهای عربی دخالت می كند. با توجه به این اتهام ها، روابط آتی بین ایران و جهان عرب را چگونه ارزیابی می كنید؟

رضایی گفت: من این اتهام ها را كاملاً رد می كنم. واقعیت ندارد البته این اتهام ها را برای كشورهای دیگری هم مطرح می كنند، كشورهایی مانند عربستان تركیه یا پاكستان اگر همكاری ما مشترك باشد، دلیلی ندارد كه كسی چنین اتهام هایی بزند چرا كه رفتارهایی كه در برخی مناطق صورت می گیرد و ناشی از نیت صادقانه و از موضع برادرانه است اما به تنهایی و به طور مستقل از دیگران انجام می شود.

دیگران كه از خواسته های ایران در منطقه اطلاع ندارند یا اینكه عربستان و تركیه به دنبال چه چیزی هستند یا این كشورها شناختی درباره خواسته های دیگری ندارند. شك و گمان و اتهام بالا گرفته است پیشنهاد ما مساله را حل می كند به این معنا كه از كشور خود خارج شویم و با هم و به طور گروهی و مشترك عمل كنیم و هر یك از ما بداند كه دیگری چه می كند و درباره مسائلی كه خواهان انجام ان در خارج از كشورهای خود و در منطقه است رایزنی كند.

ما باید دولت عراق را یاری كنیم و همان‌طوری كه به دولت سوریه كمكی می كنیم، باید به ملت فلسطین نیز كمك كنیم. آیا در این اشكال وجود دارد ما اعتقاد داریم كه باید به طور دسته جمعی این كمك ها را نجات دهیم و تك روی نكنیم و ایران برای گفتگو با برادرانمان در كشورهای عربی و برنامه ریزی مشترك برای منطقه اماده است.

چرا نباید ایران عربستان سعودی پاكستان و تركیه با یكدیگر گردهم نیایند و درباره منطقه برنامه ریزی بیست ساله نكنند؟ چرا نباید ما درباره نوع تجارت در منطقه خلیج فارس و دریای خزر برنامه ریزی مشترك داشته باشیم ما كه درباره مسائل مشتركی در اوپك از جمله درباره مساله نفت تصمیم گیری می كنیم و می توانیم ده‌ها سازمان مانند اوپك ایجاد كنیم و درباره مسائل تصمیم گیری می كنیم. كشورهای اسلامی اگر با هم برای آینده برنامه ریزی كنند، بی اعتمادی ایجاد نمی شود.

مجری العربیه پرسید: پرونده هسته ای ایران مشكل اصلی ایران و غرب است اما برخی محافل سیاسی اعلام می كنند كه ایران در پرونده هسته ای به ویژه پس از كشف نیروگاه قم عقب نشینی خواهد كرد نظر شما درباره ین مطلب چیست؟

وی گفت: ایران از حقوق هسته ای خود در چارچوب قوانین بین المللی استفاده می كند و كاملاً شفاف سازی كرده و خواهد كرد. ما هیچ چیزی را مخفی نكرده ایم و نمی كنیم به همین دلیل هیچ جای نگرانی وجود ندارد دنیا تجربه خوبی با مساله اتم دارد و به سرعت می تواند بفهمد كه در این باره انحرافی صورت گرفته یا خیر.

ما چند سال است كه همه درها را باز كرده ایم و هر جایی كه آژانس بین المللی انرژی خواهان بازرسی آن بوده است، اجازه دادیم و در آینده نیز اجازه خواهیم داد.

حادثه تلخی كه در عراق روی داد، به جهانیان ثابت كرد كه نباید بی خود سوء ظن داشته باشیم با وجود تبلیغات زیاد درباره سلاح های كشتار جمعی و اقدام آن‌ها برای اشغال این كشور و كشتار زیاد مشخص شد كه چیزی وجود ندارد و این بیشتر سوء ظن بوده است.

صدام همكاری نكرد اما ما همكاری می كنیم و از سال های گذشته همه تاسیسات هسته ای را زیر نظر آن‌ها قرار داده ایم ما خودمان اعلام می كنیم و اجازه نمی دهیم كه جهان دیر مطلع شود و حتی پیش از موعد قانونی برای آن عمل می كنیم.

بنابراین جای برای نگرانی یا ترس وجود ندارد بلكه جای خوشحالی است چرا كه ما اماده ایم تا همه دستاوردهای هسته ای خود را در خدمت دیگر كشورها به ویژه كشورهای عربی قرار دهیم حتی می توانیم به طور مشترك برای تولید و راه اندازی نیروگاه های برقی همكاری كنیم.

ما آماده تشكیل كنسرسیومی با مشاركت برادرانمان در عربستان سعودی، قطر و كشورهای عربی و تركیه هستیم تا برای نیروگاه های برقی سوخت تولید كنیم، به طوری كه قادر به مدیرت نیروگاه های هسته ای خود باشیم.

قیمت های این مواد بسیار بالا است و یك یا دو و یا سه كشور در اختیار دارند و می توانند هر قیمتی روی آن بگذارند، در مقابل ما تحت نظارت آن‌ها اقدام به تولید برق می كنیم و همه كشورهای اطراف می توانند در عملیات تولید نیرو مشاركت كنند.

منبع :رجانیوز  . كام

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 3 آبان 1388    | توسط: khabareruz khabareruz    |    | نظرات()