مقام سابق سیا:تلاش دولت امریکا برای ارتباط با گروه ریگی

یکی از ماموران سابق سازمان جاسوسی امریکا (سیا) اذعان کرد این کشور از زمان جرج دبلیو بوش ، رئیس جمهور سابق امریکا برای برقراری ارتباط با گروه تروریستی موسوم به جند الله به سرکردگی عبدالمالک ریگی تلاش کرده است .

 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، گروه جندالله مسئولیت حمله تروریستی روز یکشنبه گذشته در سیستان و بلوچستان را که به جان باختن دهها نفر از جمله شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تعدادی از بزرگان شیعه و سنی این استان منجر شد به عهده گرفته است .

به گزارش پایگاههای اینترنتی ، رابرت بایر که سالیان طولانی در سازمان سیا کار کرده و در دفاتر آن در منطقه خاورمیانه سمتهای مختلف داشته است گفت: به احتمال زیاد تهران از تلاشهای واشنگتن برای برقراری تماس با جند الله اطلاع دارد .

بایر تصریح کرد : هدف امریکا از تلاش برای برقراری تماس با جندالله جمع آوری اطلاعات درباره ایران بوده است اما برخی منابع گفتند دولت بوش با هدف اقدام همه جانبه بر ضد ایران ،‌ قصد داشت با گروه جندالله ارتباط برقرار کند .

گفته می شود امریکا به علت ارتباط قوی جند الله با شبکه القاعده در این راه احتیاط می کرده است .

بایر که در نشریه امریکایی تایم به صورت دوره ای در زمینه مسائل نظامی مقاله می نویسد گفت : سازمان اطلاعات پاکستان با گروه جند الله ارتباط دارد اما به تاسیس این گروه کمک نکرده است .

منبع : www.iribnews.ir

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 3 آبان 1388    | توسط: khabareruz khabareruz    |    | نظرات()